Muzeum DB v Norimberku

 

Nedaleko hlavního nádraží v Norimberku sídlí muzeum DB společně s muzeem komunikací. Muzeum nabízí několik expozicí rozložených na jednotlivých patrech doplněné v letním období o venkovní expozici. K vidění je toho zde opravdu hodně, od miniaturního modelu železnice, na kterém je simulován a široké veřejnosti předváděn provoz na skutečné železnici až po skutečné lokomotivy a vagony. Celá výstava je zaměřena do tématických celků.

Poměrně rozlehlý model železnice od norimberské firmy Fleischmann slouží k vzdělávání o provozu na železnici, tedy o jejím zabezpečení, o návěstidlech, o tvorbě vlaků, o seřadištích či o jejím zázemí. Předvádění probíhá v několika vždy dopoledne a odpoledne podle daného rozvrhu. Program je doplněn o výklad v německém jazyce, k dispozici jsou však i prospekty o muzeu v angličtině.

Prohlédnout si lze jak se vyvíjely koleje a železniční svršek v průběhu času od kamenných a dřevěných kolejí až po moderní kolejivo na betonovém podloží pro vlaky ICE. Hodně věcí si lze vyzkoušet na vlastní kůži, ovládání semaforů, výhybek, malých modelů vlaků nebo si třeba prolézt lokomotivu. Lze si prohlédnout napájecí trolej pro rychlovlaky ICE, či výstavu fotografií a soudobých dokumentů o dráze ve službách národně-socialistického režimu. Výstava je zaměřena i na důlní železnici a je rovněž zachycen na modelech vývoj pozemní železnice v různých období a její role ve společnosti. Nezapomnělo se ani koutek pro děti. V nejvyšším patře budovy muzea se nachází muzeum komunikací a zmenšené modely lokomotiv a vagonů, které byly nasazovány DB a jejími předchůdci.

Součástí muzea je i stálá expozice skutečných historických vagonů a lokomotiv jako je například nejstarší německá lokomotiva, dále parní lokomotivy včetně průřezu nimi a nechybí i řídící vůz rychlovlaku ICE třetí generace. Prohlídka muzea zabere klidně celé odpoledne, stále je na co se dívat. Nejlepší je pokud návštěvník současně zná i expozici našeho technického muzea na Letné a může tak porovnat techniku používanou na našich železnicích a německých. Součástí muzea je i obchod s železniční tématikou, návštěvník si může koupit propagační předměty DB, staré jízdní řády, naučné knihy nebo DVD.

vzdálenost z Prahy: přibližně 300 km (cca 3 - 4 hod)
více informací: www.dbmuseum.de (německy a anglicky)Všechny obrázky z muzea DB v Norimberku.